Administration

Mandy Brewington – Dean of School
Amanda Miller – Assistant Dean of School
Ashley Austin – Instructional Coach, K-2
Angela Chastain – Director of Finance
Jennifer Denham – Director of Communications/Admissions
Kay Hardesty – Director of Student Information Systems
Madeline Jarnagin – Director of Engagement, 5-7
Brooke Knight – Instructional Coach, 3-7
Blake Tucker – Technology Director
Keri Wilkin – Director of Engagement, K-4

Front Office Staff

Officer Jason Glass – School Resource Officer
Donna Moore – Morning Receptionist/Finance Assistant
Marcia Tillman – Afternoon Receptionist

Spark Academy Pre-School   

Kimberly Lewis – Pre-School Teacher
Naomi Young – Pre-School Paraprofessional

Kindergarten

Cindy Gregory – Kindergarten Teacher
Millie Johnson – Kindergarten Paraprofessional
Tori Mize – Kindergarten Teacher
Rebecca Lee – Kindergarten Paraprofessional
Haley Price – Kindergarten Teacher
Leah Shaw – Kindergarten Paraprofessional
Joanna Richardson – Kindergarten Teacher
Michelle Bradford – Kindergarten Paraprofessional
Kori Smith – Kindergarten Teacher
Keitha Hodges – Kindergarten Paraprofessional

First Grade

Jennifer Chmielewski – 1st Grade Teacher
Charney Young – 1st Grade Paraprofessional
Janice Hamel – 1st Grade Teacher
April Packer – 1st Grade Paraprofessional
Katie Hon – 1st Grade Teacher
Roxanne Reagan – 1st Grade Paraprofessional
Leslie Musgrove – 1st GradeTeacher
Jana Abbott – 1st Grade Paraprofessional
Germain Beck-Veal – 1st Grade Teacher
Kelly Mercer – 1st Grade Paraprofessional

Second Grade

Lauren Baker – 2nd Grade Teacher
Stephanie Brock – 2nd Grade Teacher
Margaret Evans – 2nd Grade Teacher
Morgan Stone – 2nd Grade Teacher

Third Grade

Nancy Bass – 3rd Grade Teacher
Leigh Long – 3rd Grade Teacher
Shawn Nutting – 3rd Grade Teacher
Jennifer Simpson – 3rd Grade Teacher

Fourth Grade

Melissa Baity – 4th Grade Teacher
Melanie Ellis – 4th Grade Teacher
Michelle Parkerson – 4th Grade Teacher
Heather Pickard – 4th Grade Teacher

Fifth Grade

Emily Byrd – 5th Grade Teacher
Sydney Leger – 5th Grade Teacher
Elizabeth Rudnicky – 5th Grade Teacher

Sixth Grade

Kim Bennett – 6th Grade Teacher
Dr. Kimberly Dixon – 6th Grade Teacher
Matt McCoy – 6th Grade Teacher

Seventh Grade

Kayla Coats – 7th Grade Teacher
Robyn Enchautegui – 7th Grade Teacher
Hannah Steel – 7th Grade Teacher

Elective Staff

Albert Bussey – Band Director
Buck Coats – PE Teacher/Athletic Director
Hannah Erb-Summers – Art Teacher
Brandi Grow – STEAM Teacher
Kerri Kent – Music/Theater Teacher
Merlin Paulk – Physical Education Teacher K-4
Melanie Pitts – C7 Teacher

Instructional & Scholar Support Staff

Meagan Ault – Paraprofessional
Melissa Carter – Speech-Language Pathologist
Staci Haire – School Counselor
Brandi Hinton – Health Clinic Coordinator
Jan Holmes – Paraprofessional
Julie Kerrigan – Special Education Teacher
Missy LeFiles – Intervention Teacher
Amanda New – Special Education Teacher
Meagan Odom – Special Education Coordinator & Teacher
Teresa Parkerson – Resource Teacher
Holly Reid – Intervention Teacher
Kelsey Swartz – Special Education Teacher
Kristin Trees – Advanced Content ELA Teacher

IGNITE After School Program Staff

Kelsi Holmes – Ignite Director/Intervention Teacher

School Nutrition, Custodial & Maintenance Staff

Kyle Brock – Maintenance
Wanda Palmer – Nutrition Assistant
Shamekqua Scott – Nutrition Assistant
David Wade – Nutrition Assistant
Sylvia Wade – Nutrition Director
Vanessa Williams – Custodian